Українська народна лялька. Вступ

З учнями 5-х класів почала вивчати нову для мене тему «Технологія виготовлення народної ляльки».  Протягом півроку я підбирала матеріал,  ознайомлювалася з досвідом майстринь на виставках і форумах, фотографіями сувенірів, які пропонують інтернет-магазини і майстер-класами по виготовленню українських ляльок, тощо. В планах ще бесіда з ляльковою майстринею нашого міста.

В цій статті я розповім теорію, а в наступних поділюсь послідовністю виготовлення тих ляльок, які буду давати на уроках праці. Весь матеріал не є базовим для дослідження історичних істоків саме української народної ляльки. Чому?

Тому, що друкованої літератури з точним описом і замальовками  різних видів українських ляльок дуже мало.  Правильніше буде сказати літературу вивчала, але вона не така розширена, в порівнянні з російськими етнографами і майстринями, які всі історичні дані, дослідження берегли століттями і зараз мають величезну базу різних простих технологій виготовлення ляльок.  Вони змогли подати всі старослов’янські ляльки як їхні. І кажуть, що  Україна відома тільки мотанкою, але майже всі ляльки створюють теж способом мотання.

На українських виставках і в магазинах можна зустріти багато сувенірів, які називають українськими, хоча не є такими, тому питання справжності саме ляльок нашої країни  залишаються спірними.  Всі ляльки, які планую розглядати в проекті, відносяться до старословянських. Тому Ви, дорогі читачі, можете висловлювати свою думку в коментарях, а можливо і підкажете для мене шлях викладання майбутніх уроків.Я вперше викладаю цю тему і за основу технології виготовлення українських народних ляльок буду брати як літературу наших етнографів, майстер-класи з інтернету, так і книжки російських майстринь. Головною моєю метою є навчити учениць 5-х класів робити прості ляльки, які мають цікаве і важливе значення для них самих.

Тепер про саму варіативну частину. Вона розрахована  на 16 уроків по 45 хвилин (один раз на тиждень). Перші заняття пов`язані з історичними відомостями, оглядом фото, матеріалів, схемами виготовлення ляльок. Потім я запланувала на кожну ляльку по 2 уроки. На одному підготовка матеріалів, пояснення і показ процесу створення іграшки, а на другому – виготовлення.

В цій статті я поділюся короткою інформацією, яку я розповідала ученицям і що давала для запису у зошит. В наступних випусках на сторінках блога планую «викладати» послідовність виготовлення народних ляльок.

Пропоную переглянути короткий відео-репортаж про українську ляльку.

Основні відомості про народну ляльку

[yandex]

Лялька з тканини є самобутнім явищем у побуті та мистецтві українців.

Функції ляльки.
1.    Ігрова – для дітей.
2.    Магічна – участь у обрядах, ритуалах, наприклад, на шкоду людині, або навпаки, на сцілення, викликання дощу; хатній оберіг, запорука народження власної дитини, заступник.
3.    Сакральна – наповнення благодаттю, нелюдською, надприродною силою. (таємниче, божественне явище)
4.    Обрядова –зв`язок зі святами.

Конструкційні особливості ляльок: бувають без ніг, без рук і без ніг, але голова і тулуб є в усіх.

Типи ляльок.

«Вузлова лялька –нащадок ляльки-божества, що символізувала Рожаницю, богиню жіночої долі, хранительку плодючості, що їй поклонялися за давньослов’янських і трипільських часів. Сьогодні така лялька більш відома як мотанка» (За О.Найденом)

Мотанка (вузлова)  — українська Берегиня

Матеріали, з яких виготовляли ляльок: глина, трава, шишка, горіх, початок кукурудзи і її листя, очерет, липовий луб, кора і тканина. В одній роботі поєднували різні матеріали.

Традиційні способи виготовлення ляльок

1.    «Спосіб творення цих ляльок:
•    Скручування;
•    Скочування;
•    Змотування;
•    Зв`язування;
•    Завивання.» (За О. Найденом)

2.    Лялька мотанка безлика, або з хрестом на обличчі (сакральний хрест роблять для ляльки-Берегині).

«Характерною деталлю таких ляльок є викладений з різноколірних ниток хрест, переплетених таким чином, що на розхресті утворює квадрат. Це давній солярний знак – хрест у колі.» (за О.Найденом)

3. Для виготовлення ляльки бажано використовувати не нові тканини,  з одягу тієї людини, яку знали і  вважали її добозичливою. Для дітей, наприклад, ляльки робили з одягу мам і це було сильним оберігом.

4.    «Інша характерна риса мотанки – хрест на грудях. Цей знак характерний для пізньотрипільських жіночих божеств, статуетки яких мають зображення навскісного хреста на грудях. Характерна хрестоподібна перев’язь зафіксована також на зображеннях скіфської богині Володарки звірів.» (За О.Найденом)

5.    Обов`язково вузлова лялька мотається за рухом сонця  для того, щоб приносити щастя та вдачу.

6.     «Голка з ниткою використовується лише в процесі виготовлення одягу та головних уборів.» (За О. Найденом)

7.    Лялька мотанка робиться за один присіст. Одяг можна одягти і пізніше, а ось сам тулуб ляльки треба зробити за раз.

8.    В ляльку треба вкладати свої позитивні наміри і думки. І тоді вона буде покликана  нести добро майбутньому власнику.

І на закінчення пропоную переглянути ще одне відео про значення старослов’янських ляльок.

Весь проект на тему «Технологія виготовлення народної ляльки» на сторінках блога буде викладатися на українській мові.

Бажаю собі і всім натхнення в процесі створення народних ляльок!

Елена Семиделуха

Література:
О.Найден «Українська народна лялька» (Київ; в-цтво «Стилос», 2007)

Понравилась статья?

Подписывайтесь на обновления блога и мой канал на YouTube!

12 комментариев к записи “Українська народна лялька. Вступ”

  1. Татьяна Саксон 1

    Эти куколки такие милые! И плюс их так легко сделать: взял кусочки, перемотал, завязал — и готово! *OK*

    • Елена Семиделуха 2

      Это точно, только для меня, как учителя, уж много времени на подготовку уходит. (лоскуты, их точные размеры, ниточки, ленточки) Все дети должны быть с материалом… Одно радует — первая куколка ими уже сделана успешно.

  2. Лариса 3

    Здорово, Елена! Вот и дождалась я мотанок :) Почти :)
    Очень интересно написано вступление, структурировано. Буду ждать продолжения!

    • Елена Семиделуха 4

      То, что Вы видите на фото-это моя работа. Её описание только в планах.
      Детские куколки будут напоминать славянские… В основе лежат мастер-классы из блога Ларисы Яковлевой. Заинтриговала? :-D Лара, а как Вам украинский язык?

  3. Наталія 5

    Олено, ви молодець!!! Я викладаю ляльку-мотанку в школі з початку введення нової програми по трудовому і зараз вишукую свіжий матеріал в інтернеті. Теж маю багато матеріалу по мотанці.
    А щодо вашої української, то ніколи б не подумала, що ви нею не володієте, вона чудова.

    • Елена Семиделуха 6

      На відміну від Вас, Наталія, я тільки зараз взяла цю тему для викладання. Було дуже важко, але я цей проект в цьому році не взяла *redface* , так як старші діти не вибрали цю тему, а в молодших викладає інший вчитель. Планую повернутися в наступних навчальних роках до ляльки. Весь свій матеріал обов`язково опишу на http://semideluha.com
      Мене зацікавили Ваші напрацювання. На сторінках рубрики «Народна лялька» багатьом вчителям було б корисно почитати про Ваш досвід. Буду рада *mail* статті з фотографіями мотанок.
      І ще мені дуже приємно читати ПЕРШИЙ коментар вчителя з досвідом! *berry* Дякую!!! *curtsey*
      Такі слова окриляють. *berry1*

  4. Варвара 7

    Я почала працювати з модулем «Українська народна лялька» у 6 класі, бракує знань з цієї теми. Щиро дякую за змістовну допомогу з цього питання. Довго нехотіла братися за цю роботу, але після ваших цікавих повідомлень……пропала, тобто дуже зацікавилась

    • Елена Семиделуха 8

      Варвара! Ви, навіть, не уявляєте, як мені приємно читати такий коментар. Тільки вчителі можуть оцінити мою роботу повноцінно. Тільки нам, вчителям, потрібна чітка, змістовна, КОРОТКА інформація для проведення уроків.
      Приєднуйтесь до читачів мого блогу! В ньому є багато корисного для проведення тем: «народна лялька» і «Оздоблення одягу». Їх я як найбільше розкрила на сторінках блогу. І планую далі продовжувати ці теми. За своїми розробками я проводжу уроки. Наработок (і з інших тем також) багато і планів теж.
      Трішки похвалюсь: на днях я виграла обласний конкурс вчителя року 2014 в Чернігівській області. Тепер мене чекає Біла Церква.
      Дуже вдячна за коментар!!!! ;) Будуть запитання- звертайтесь!

  5. Варвара 9

    Поздоровляю з такою великою перемогою! Я надіюсь , ви вчитель трудового навчання? Так далі тримати!

    • Елена Семиделуха 10

      Дякую! Так, я працюю вчителем трудового навчання у дівчат.

  6. Варвара 11

    Дякую за цікаву статтю. я вже три роки працюю за цим модулем, надіюсь вона стане мені в пригоді

    • Елена Семиделуха 12

      А Вам, Варвара, дякую за коментар. ;)

Присоединяйтесь к обсуждению!

Подписаться, не комментируя